Trenéři TJ Zruč

Dlouhodobě se snažíme podporovat trenéry mládeže v jejich snaze vychovávat další generace fotbalistů. Ze strany trenérů se předpokládá vysoká míra iniciativy a ochoty věnovat čas jednak trénování, jednak manažerské práci spojené s vedením družstva. Nedokážeme ovládat čas a zajistit pro každého jeho dostatek, zrovna tak neumíme přičarovat chuť do práce. Ale jsme schopni zajistit např. materiální podmínky na požadované úrovni a v rámci našich možností se snažíme i o podporu finanční. Dlouhodobě také podporujeme vzdělávání našich trenérů např. hrazením trenérských kurzů.

V současné době máme v týmu trenéry bez základního vzdělání i trenéry s absolvovanými semináři a s licencí. Vzhledem k tomu, že trenéři, zejména nejmladších družstev přípravek a mladších žáků, jsou klíčovými pro získání základních návyků jak herních, tak i osobnostních, je naší snahou mít v tomto ohledu kvalitní trenéry, a proto budeme i nadále podporovat vzdělání našich trenérů jak materiálně, tak finančně.

Základním stupněm je tzv. Grassroots leaderFotbalová asociace České republiky si velmi váží Vaší energie, kterou stovky rodičů a nadšenců věnuje práci s našimi nejmenšími fotbalisty. Těmto lidem by FAČR v této nelehké práci ráda podala pomocnou ruku, a proto byl vytvořen a 1. 4. 2017 spuštěn základní stupeň trenérského vzdělání, který je zaměřen především na děti, které s fotbalem začínají, nebo nedávno začaly. Jedná se o kategorie předpřípravek a přípravek, tedy děti zhruba od 5 do 11 let věku. Kurz je možné absolvoval online na této adrese: https://mujfotbal.fotbal.cz/byla-spustena-nova-trenerska-online-licence-grassroots-leader/a5233

První opravdovou trenérskou licencí (po absolvování příslušného vzdělávacího kurzu) je „Trenér fotbalu C„. Tato licence není mezinárodní,jde o licenci v rámci FAČR. Získá ji po zvládnutém závěrečném testu absolvent dvoudenního kurzu. Asociace,resp. krajské a okresní svazy obvykle pořádají dva tyto semináře ročně.

Naší snahou je, aby měli naši trenéři mládeže minimálně licenci UEFA Grassroots C. Ta je rozsahem kurzu stejná jako Trenér fotbalu C, ale patří do licencí vycházejících z konvence (Konvence o vzdělávání evropských trenérů UEFA).

Momentálně nejvyšší trenérskou licenci je v našem klubu UEFA B, kterou vlastní hlavní trenér áčka Jarda Urbánek, a kterou v nejbližší době získají i trenéři mladších žáků Jarda Riedl a Petr Jung. Tuto licenci získá po závěrečných zkouškách absolvent ca. půlročního vzdělávacího kurzu.

Chcete se stát trenérem?


Inspirace, vzdělávání